Skip to content

Podstawy Gimp – lista wpisów

Zdaję sobie sprawę z tego, że dla kompletnie początkujących hobbystów i grafików podstawy Gimp i tworzenie pierwszych projektów mogą sprawiać problemy. Ostatnio uznałem, że skoro w miarę systematycznie zwiększa mi się ilość wpisów na blogu to dobrze byłoby je jakoś dodatkowo posegregować. Po to aby było Ci łatwiej z nich korzystać.

W poniższej liście treści, które ukazały się do tej pory na moim blogu znajdują się skrótowe informacje na temat treści jakie zawierają. Mam nadzieję, że dzięki temu sprawniej odnajdziesz dodatkowe informacje. A tym samym łatwiej opanujesz podstawy związane z obsługą tego programu. No i oczywiście dzięki temu tworzyć będziesz jeszcze ciekawsze projekty graficzne. Czego Ci życzę.

Gimp podstawy – poniższa lista wpisów pomoże Ci znaleźć poszukiwany temat i łatwiej zacząć pracę w tym programie

Gimp – podstawy obsługi – zagadnienia z 2021

Luty

Wyśrodkowanie obiektu lub obrazu – w ramach tego wpisu zapoznasz się z praktycznymi poradami jak w swoich projektach graficznych wyrównywać dodane elementy. Skupiłem się głównie na tym co zrobić aby wyśrodkować obiekt – nie “na oko” ale przy użyciu konkretnych narzędzi. Wpis przyda się również w przypadku wyrównywania warstwy. Opisałem także potencjalne problemy, które możesz napotkać przy użyciu narzędzia wyrównania.

Styczeń

Odręczne zaznaczanie obszarów – we wpisie znajdziesz przydatne wskazówki jak łatwo można zaznaczać obiekty. Opisane narzędzie jest szczególnie bardzo przydatne narzędzie w przypadku zaznaczania nieregularnych kształtów. Dodałem też porady jak można poprawić zaznaczony, a później wycięty obszar. W tym zakresie znajdziesz tutaj porady jak używać kombinacji różdżki i obramowania w celu usunięcia zbędnych elementów na brzegach. A także jak połączyć narzędzia obramowania i gumki w celu “wygładzenia” brzegów z zaznaczonego i wyciętego obszaru.

Gimp – podstawy obsługi – zagadnienia z 2020

Grudzień

Prosta animacja w Gimpie – w tym wpisie pokazałem jak możesz zrobić bardzo prostą animację w oparciu o warstwy. Opisałem też jak wyeksportować efekt prac do formatu GIF. Dodałem także informacje na temat zastosowania prowadnic.

Listopad

Efekt odbicia w szybie – w tym krótkim artykule zobaczysz jak mając dwie grafiki możesz łatwo zrobić efekt, który będzie sprawiał wrażenie, że zdjęcie zostało zrobione zza szyby. Oprócz pracy na warstwach zobaczysz między innymi zastosowanie filtra rozmycie Gaussa, a także zastosowanie narzędzia modyfikacja poziomów kolorów.

Zmiana kolorów na zdjęciu – w tym wpisie zobaczysz jak łatwo można zmienić kolorystykę na obrazku. Pokazałem to na przykładzie zmiany barw letnich na jesienne i odwrotnie. Przeczytasz między innymi jak używać narzędzia Mikser kanałów. Przyda Ci się też podstawowa znajomość obsługi warstw – ale spokojnie znajdziesz odpowiednie odsyłacze w tekście.

Październik

Dodawanie obramowania wokół tekstu – ten artykuł zawiera wskazówki, dzięki którym łatwo dodasz kontur do napisów. A tym samym wzbogacisz swoje projekty graficzne. Praktyczne ćwiczenia pokażą Ci kilka metod dodawania obwódki wokół tekstu. Bazowałem tutaj głównie na narzędziu zaznaczania.

Wrzesień

Eksport do pliku pdf – przeczytasz tutaj porady jak zapisywać pliki w tym programie graficznym bezpośrednio do formatu pdf. Warto zwrócić uwagę m. in. na zagadnienie przezroczystości na wyeksportowanym pliku – to też poruszyłem w tym krótkim artykule.

Sierpień

Klonowanie fragmentu obrazka i mały retusz – w tym wpisie zobaczysz proste ćwiczenia jak dzięki narzędziu klonowania w prosty sposób możesz powielić pojedyncze obiekty. Pokazałem też jak to narzędzia może przydać się także do retuszu fotografii. Z pewnością przyda Ci się podczas klonowania fragmentów także m. in. narzędzie gumki i znajomość warstw.

Czerwiec

Przesuwanie obrazka lub pojedynczego obiektu – przeczytasz tutaj nie tylko o tym jak przemieszczać całą grafikę w obszarze roboczym. W dalszych akapitach przybliżyłem zagadnienie przesuwania pojedynczych obiektów zawartych na warstwach. Dowiesz się też jak sprawnie zmieniać miejsce dodanych napisów w obszarze roboczym. Jest to bardzo przydatne zagadnienie w codziennej pracy – wpisujące się w podstawy obsługi Gimp. Na koniec pokazałem jak je jeszcze bardziej ułatwić sobie przesuwanie poszczególnych warstw tak aby przypadkiem nie zmieniać miejsca innych.

Kadrowanie zdjęcia do tła na Facebook – w tym wpisie pokazałem jak prostym sposobem możesz wykadrować wybrany obrazek tak aby idealnie wpasował się w zalecany wymiary obrazka w tle. Dzięki informacjom w tekście przećwiczysz na przykład jak ustawić stałe proporcje w kadrowanej grafice.

Maj

Rozjaśnianie zdjęcia – w tym wpisie pokazałem dwa proste sposoby na to aby poprawić jasność. Opisałem krok po kroku jak dzięki temu polepszyć jakość edytowanej grafiki w Gimpie. Dzięki tym sposobom możesz rozjaśnić zbyt ciemne obrazki tak aby stały się odpowiednie. Dodałem też informację o tym co zrobić aby rozjaśnione były tylko wybrane obszary.

Zapisywanie obrazka w png – tutaj pokazałem jak prosto możesz zapisać swoje projekty graficzne bez tła w formacie png. W zasadzie jeśli chodzi o ten program graficzny to powinienem napisać “wyeksportować”. Ten artykuł uzupełnia tematykę eksportu plików, którą kiedyś opisałem na przykładzie formatu jpeg. Dodatkowo zasygnalizowałem tutaj kwestie, które mogą się przydać podczas usuwania tła ze zdjęcia. Oczywiście dodałem też odnośniki do wpisów na temat wspominanych zagadnień.

Kwiecień

Przycięcie obrazka – we wpisie opisałem praktyczne wskazówki jak łatwo możesz odpowiednio, w zależności od swoich potrzeb wykadrować i przyciąć zdjęcie. Proste ćwiczenia ułatwią Ci zrozumienie tego zagadnienia, które zdecydowanie wpisuje się w podstawy Gimp. A tyn samym prędzej czy później Ci się przyda. Tak żeby w przyszłości nie sprawiało Ci to żadnych problemów. Opisałem między innymi jak zrobić przycinanie używając narzędzia zaznaczenia, a także kadrowania (zawartego w przyborniku). Umieściłem też informacje na temat zastosowania tych działań tylko do jednej warstwy. Do tego mini poradnika o przycięciu zdjęcia dodałem też wzmiankę o tym co zrobić gdy wstawimy grafikę do obszaru roboczego, który jest zbyt duży. W tej sytuacji pomocna jest opisana opcja kadrowania do zawartości.

Czy umiesz zrobić lustrzane odbicie w Gimpie? – jeśli jeszcze nie to w tym wpisie znajdziesz porady jak krok po kroku tego dokonać. Odbić obrazek możesz w różnych wariantach, zarówno w poziomie i w pionie. W ramach wskazówek zaprezentowałem jak wyglądają efekty poszczególnych wariantów. Dodatkowo pokazałem też jak zrobić odbicie zaznaczonego fragmentu grafiki z tekstem. Tak aby na przykład rozpoznać nieczytelny na pierwszy rzut oka lustrzany napis. Dodałem też porady na temat zastosowania odbicia lustrzanego do dodanego przed chwilą własnego napisu w Gimp.

Marzec

Płynne łączenie warstw z obrazkami – już w sumie kolejny raz poruszam ten temat, jednak tym razem również w nieco inny sposób. Wydaje mi się, że jest to ciekawa i bardzo przydatna kwestia. Opisałem tutaj jak prosto krok po kroku można połączyć dwie grafiki w jedną. Używając m. in. narzędzia gumki, skalowania i zmieniając delikatnie opcje warstw. Ten krótki poradnik uzupełni Twoją wiedzę na temat łączenia kilku obrazków w jeden projekt graficzny. Mam też nadzieję, że dzięki temu w przyszłości będziesz tworzyć jeszcze ciekawsze projekty.

Luty

Wstępna konfiguracja programu + bonus – w ramach cyklu krótkich porad wstawiłem tu krótką instrukcję dotyczącą kilku podstawowych kwestii. Znajdziesz tutaj między innymi wskazówki dotyczące zmiany interfejsu programu (np. z jasnego na ciemny). Oprócz tego opisałem też w jaki sposób poradzić sobie z odłączającymi się okienkami – “okiełznać je” i ustawić tryb jednego okna. Jako mały bonus dodałem trzy przykładowe strony ze zdjęciami, które mogą Ci się przydać przy tworzeniu projektów graficznych.

Nakładanie zdjęć na siebie – wpis o tym jak można łatwo nałożyć dwie grafiki przy użyciu narzędzia maski. Krótka instrukcja jak stosować maskowanie i zrobić płynne przejście jednego obrazka w drugi. Do tego zamieściłem też wzmianki o tym w jaki sposób można uczynić naszą pracę z tym narzędziem bardziej efektywną. Na pewno przyda Ci się też w tym przypadku podstawowa znajomość tematyki warstw. Również dobrze by było abyś znał zagadnienie usuwania tła np. za pomocą gumki lub różdżki. O wszystkich tych dodatkowych kwestiach pisałem w poprzednich artykułach. Ale spokojnie nie musisz ich dodatkowo szukać. Linki znajdziesz we wpisie.

Styczeń

Skanowanie – w tym krótkim opisie pokazałem jak łatwo, krok po kroku można importować zdjęcia ze skanera. A następnie je edytować lub od razu zapisać. Jest to jedno z podstawowych zagadnień, tym bardziej potrzebnych jeśli masz problemy ze skanowaniem bezpośrednio przy użyciu przycisków na skanerze lub urządzeniu wielofunkcyjnym.

Obsługa Gimpa – krok po kroku – kwestie opisane w 2019

Grudzień

Wyostrzenie obrazu – trzy proste sposoby – wśród opisanych podstaw obsługi Gimp nie może zabraknąć kwestii poprawy ostrości obrazu. Pokazałem tutaj 3 łatwe sposoby na wyostrzenie edytowanej grafiki. Dzięki nim możesz wyostrzyć zarówno całość obszaru roboczego lub tylko wybrany fragment. Wśród opisanych metod znajdziesz m. in. te wykorzystujące filtry zawarte w programie – dające bardzo ciekawe możliwości edycji zdjęć. Dodałem również opis zastosowania narzędzia z przybornika, szczególnie przydatnego do szybkiego wyostrzania fragmentu obrazka.

Zmiana kolorowego zdjęcia na czarno białe – zawarłem tutaj wskazówki jak można przekonwertować obrazek do odcieni szarości. Pokazałem też, że istnieją różne możliwości wykonania takiej konwersji. Efekty zależą od wybranej opcji. Wspomniałem też o kwestii innych zagadnień wpisujących się w podstawy obsługi Gimp tzn. warstw i użycia narzędzia gumki. Opisałem też jak można na przekonwertowanej grafice do skali szarości zostawić kilka elementów w kolorze. Dzięki tym prostym ćwiczeniom można uzyskać bardzo ciekawe efekty.

Listopad

Połączenie dwóch zdjęć w jedno – jest tutaj prosta instrukcja jak łatwo można łączyć zdjęcia (np. w formacie jpeg) używając tego programu graficznego. Dzięki prostym ćwiczeniom opisanym we wpisie krok po kroku połączysz bez problemu dwa lub kilka obrazków w jeden. Wspomniane zostało też zagadnienie wycinania i wklejania, a także korzystania z warstw. Znajdziesz tutaj też wzmiankę na temat poprawy jakości grafiki – opisane tutaj zostało użycie modyfikacji jasności i kontrastu.

Jak obrócić zdjęcie? – znajdziesz w tym miejscu instrukcję jak krok po kroku obracać edytowane grafiki. Opisałem proces używania narzędzia Obrót, dzięki któremu możesz bez problemu dostosować obrazy do swoich potrzeb. Obracając je zarówno o parę stopni ale i nieco więcej. Pokazałem też jak sobie poradzić z potencjalnymi trudnościami jakie mogą wyniknąć w trakcie korzystania z tego narzędzia.

Wrzesień – Październik

Zapisywanie obrazu w jpg – pokazuję tutaj, że bardzo łatwo możesz zapisać swoje projekty graficzne w innym formacie. Eksportując je np. jako jpeg. To jedna z kwestii, która wpisuje się w absolutne podstawy obsługi Gimp. Warto ją sobie przyswoić w początkowej fazie nauki tego programu graficznego. Dzięki temu m. in. zdecydowanie łatwiej będzie Ci pokazać efekty swoich prac innym osobom.

Jak zrobić przezroczyste tło w Gimpie? – prosta instrukcja przedstawiająca w jaki sposób w tym programie w łatwy sposób można zrobić przezroczyste tło na zdjęciu za pomocą narzędzia różdżki. Parę kliknięć i efekt prawie gotowy. Często konieczna będzie również dodatkowa korekta np. przy pomocy narzędzia gumki.

Wycinanie obrazu– uważam, że to jedno z podstawowych zagadnień w obsłudze tego programu graficznego. Pokazuję tutaj w jaki sposób można używając różnych opcji zaznaczania, bez problemu wyciąć obiekt, zrobić korektę, a następnie wkleić go  w wybrane miejsce. Przy korekcie może przydać się m. in. narzędzie gumki. Opisałem je dokładniej także w artykule o usuwaniu tła.

Lipiec – Sierpień

Powiększanie obrazu – przeczytaj i zobacz, że obsługa Gimpa w zakresie podstawowych zagadnień wcale nie musi być trudna. Również w zakresie bardziej konkretnych zagadnień jak w tym przypadku kwestia tego jak zwiększyć rozmiar zdjęcia. Uzyskanie tego efektu omówiłem także na przykładzie skalowania warstwy. Dodatkowo wspomniane zostało narzędzie zaznaczania odręcznego.

Jak zmienić kolor np. tła? – tutaj zawarta jest prosta instrukcja jak w Gimp używać narzędzia zaznaczania według wybranej barwy. Jest to ciekawe narzędzie, dzięki któremu można na przykład usunąć zaznaczony obszar. A wtedy finalnie podmienić poprzedni kolor na inny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zamiast nowego koloru wstawić jakiś nowy obrazek w tle.

Zmiana rozmiaru obrazu – kilka porad dotyczących modyfikacji rozmiaru zdjęcia w tym programie. Tematycznie wiąże się ze wskazówkami do tego na temat powiększania rozmiaru edytowanego zdjęcia. Zawiera także kilka porad dotyczących odpowiedniego doboru interpolacji. Te wskazówki przydadzą Ci się również gdy chcesz zmienić (skalować) rozmiar warstwy.

Maj – Czerwiec

Zmiana koloru oczu – w tym miejscu znajdują się  wskazówki jakim sposobem sprawnie krok po kroku zmienić kolor oczu. Też możesz znaleźć tutaj informacje o używaniu zaznaczania (podobnie jak  m. in. we wpisie o wycinaniu obrazka). Dodatkowo omówione zostało użycie filtra rozmycie Gaussa. A oprócz tego znajdziesz tutaj opisane zagadnienie dostosowania barwy i nasycenia.

Usuwanie tła ze zdjęcia – tutaj pokazałem jak łatwo krok po kroku usunąć tło ze zdjęcia za pomocą narzędzia gumki. Zaprezentowałem tutaj także informacje o ustawianiu opcji tego narzędzia. Również wspomniana została kwestia kanału alfa, który na początku może sprawiać pewne trudności przy edycji grafik. Są to podstawowe zagadnienia, które z pewnością bardzo często Ci się przydadzą. Także podczas czytania moich późniejszych wpisów. Zdecydowanie polecam zapoznać się z nim jako jednym z pierwszych.

Warstwy – zagadnienia podstawowe – w tym artykule pokazałem podstawowe kwestie związane z warstwami. Omówiłem tam między innymi dodawanie, przesuwanie, skalowanie a także usuwanie warstw. Sądzę, że jeśli czytujesz mojego bloga i właśnie opanowujesz podstawy Gimp to powinieneś na początku obrać kurs właśnie na ten temat. Porady – ćwiczenia dotyczące warstw ułatwią Ci zapoznawanie się z pozostałymi zagadnieniami z bloga. Sporo kolejnych artykułów i zawartych w nich wskazówek odnosi się, mniej lub bardziej do tego wpisu.

Oczywiście stopniowo w miarę tworzenia nowych wpisów będę tą listę aktualizował 🙂

Published inPodstawy Gimp

Be First to Comment

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    9 + 11 =