Skip to content

Jak wyostrzyć zdjęcie w Gimpie – trzy proste sposoby

Dzisiejszy wpis, już ostatni w tym roku, będzie o tym jak można łatwo wyostrzyć zdjęcie w Gimpie. Pokażę trzy bardzo proste sposoby, które w zasadzie wymagają tylko kilku kliknięć. Z pewnością to zagadnienie kiedyś może Ci się przydać. Chociażby w sytuacji, w której uznasz że duży wpływ na poprawę jakości zdjęcia będzie miało właśnie jego wyostrzenie. Albo na przykład wtedy gdy będziesz chciał uwydatnić jakiś detal zawarty w danej grafice.

Oczywiście z pewnością będą jeszcze inne sytuacje, w których takie działanie będzie mogło Ci się przydać, te dwie akurat w tej chwili przyszły mi do głowy. Zacznijmy oczywiście od wyboru jakiejś grafiki. Wybrałem takie zdjęcie, kontrastujące z widoczną za oknem mieszanką jesienno zimową 😉 https://kaboompics.com/photo/11251/purple-crocuses-blooming-in-spring

Wyostrzenie zdjęcia w Gimp – powielenie warstwy i użycie filtra – pierwszy sposób

Najpierw powielimy warstwę. Aby to zrobić kliknij na aktywnej (i póki co jedynej) no i wybierz Powiel warstwę. Gdybyś nie wiedział(a) jak to zrobić to przeczytasz więcej o tym w moim poprzednim wpisie. Gdy już masz powieloną warstwę w Gimp to jednym ze sposobów na poprawę ostrości zdjęcia jest użycie filtra z kategorii Uwydatnianie. A dalej po wejściu w tą kategorię wybierz Wyostrz (maska wyostrzająca).

Wyostrzenie zdjęcia za pomocą Filtra
Wyostrzenie zdjęcia za pomocą Filtra

Gdy wybierzesz ten filtr to możesz ustawić odpowiednie opcję w zależności od Twoich preferencji. Zachęcam także do testowania. U siebie ustawiłem takie parametry jak poniżej. Bardzo pomaga tutaj włączenie Podglądu i Podzielonego widoku. Dzięki temu zmieniając poszczególne opcje będziesz widział ich wpływ na Twoją grafikę, a do tego porównanie do stanu obecnego.

Poprawa ostrości zdjęcia – ustawione opcje w filtrze
Poprawa ostrości zdjęcia – ustawione opcje w filtrze

Ustawiając poszczególne parametry celowałem w to aby uzyskać lekkie wyostrzenie pierwszego planu obrazka. A konkretniej łodyg i liści no i także części płatków kwiatów.

Wyostrzenie części obrazu

W sumie mógłbym teraz zakończyć ten wpis uznając, że wyczerpałem temat tego jak wyostrzyć zdjęcie w Gimpie. Jednak uznałem, że ciekawą opcją byłoby uzyskanie efektu wyostrzania nie na całym obrazku, a tylko na jego części. Aby tego dokonać na naszej warstwie, z nałożonym wcześniej wspomnianym filtrem trzeba będzie dokonać pewnych modyfikacji. Uzyskamy dzięki temu wyostrzanie selektywne mogące dać bardzo ciekawe efekty w edytowanej grafice.

Uznałem, że najprostszą opcją będzie po prostu wytarcie na danej warstwie z filtrem fragmentów, które nie chcemy aby były wyostrzone. Inną opcją jest też między innymi użycie masek. Ale w tym wpisie nie będę poruszał tego tematu. Aby usunąć część warstwy z nałożonym filtrem użyję narzędzia gumki. Pisałem o nim sporo między innymi we wpisie o usuwaniu tła. Także pominę już kwestię doboru odpowiednich parametrów narzędzia, cofania wycierania i kanału alfa (na to zwróć szczególnie uwagę). Bez ustawionego kanału alfa z wycierania będą nici.

Aby wyostrzyć zdjęcie/jego fragment w Gimp możesz zastosować filtr – efekt u mnie
Wyostrzenie fragmentu obrazu z użyciem filtra – efekt

Uznałem, że jednak wyostrzony pozostawię tylko ten kwiatek z pierwszego planu, łącznie z łodygą i liśćmi obok niego. Może w tym przypadku efekt nie jest aż tak mocno widoczny. Ale być może w grafice, którą Ty wybrałeś(aś) jest on znacznie bardziej dostrzegalny.

Jak wyostrzyć obraz bez użycia filtra – drugi sposób

W Gimp kolejną opcją umożliwiającą wyostrzenie jest użycie narzędzia Rozmywanie/wyostrzanie z przybornika.

Narzędzie Rozmywanie/wyostrzanie z przybornika
Narzędzie Rozmywanie/wyostrzanie z przybornika

Dzięki temu narzędziu łatwo możemy wyostrzyć konkretne wybrane przez nas obszary. Takie wyostrzanie selektywne może być bardzo ciekawą opcją. Między innymi wtedy gdy potrzebujesz na szybko wyostrzyć jakiś fragment zdjęcia, a nie chcesz używać filtra i kolejnych warstw.

W moim przypadku mimo, że napisałem o braku konieczności dodawania kolejnych warstw zacząłem od powielenia „czystej” grafiki bez nałożonego wcześniej filtra ani jakichkolwiek zmian. Teraz wybrałem to narzędzie z przybornika. Jedna ważna rzecz. Pamiętaj, w momencie gdy wybierzesz to narzędzie to w jego parametrach przewiń w dół i wybierz Wyostrzenie.

Może się zdarzyć, że domyślnie będziesz mieć ustawione Rozmycie. Resztę opcji wybierz według uznania. Pamiętaj też o skrócie Ctrl + Z – bardzo pomocnym przy eksperymentowaniu z zastosowanymi parametrami.

Rozmywanie/wyostrzanie – narzędzie, ustawienie parametrów
Rozmywanie/wyostrzanie – narzędzie, ustawienie parametrów

Po paru kliknięcia i przesunięciach myszki po kwiatku widocznym w pierwszym planie efekt wyostrzania do granic wygląda następująco. A to co widać obok, tzn. ten okrąg to narzędzie wyostrzania ustawione w dosyć dużym rozmiarze, w stosunku do fragmentu, do którego je zastosowałem.

Ciekawie wyostrzyć zdjęcie w Gimpie można także za pomocą narzędzia z przybornika - efekt
Wyostrzanie prawie do granic możliwości – narzędzie z przybornika – efekt

Efekt wielu kliknięć i przesunięć myszki być może nie jest oszałamiający. Ale myślę, że co z grubsza udało mi się pokazać sposób działania narzędzia z przybornika pomagającego szybko poprawić ostrość grafiki. A tym samym i postrzeganą jakość edytowanego obrazu.

Poprawa ostrości fragmentu obrazu – dodatkowa metoda – trzeci sposób

Wyostrzenie zdjęcia w Gimp można uzyskać także w inny sposób. Potrzebne będzie zdublowanie warstwy ze zdjęciem, zmiana trybu warstwy i użycie filtra, aha no i narzędzie gumki. Pokażę sposób działania tym razem na nieco innej, ale też wiosenno-letniej grafice. Wybrałem taki obrazek https://www.pexels.com/photo/white-and-black-butterfly-on-yellow-flower-in-macro-photography-158617/ .

Najpierw po otwarciu grafiki powielmy warstwę. Gdy już mamy dwie identyczne to w tej umieszczonej wyżej zmienimy jej parametry. To znaczy ustaw sobie tryb Światło liniowe.

Poprawienie głębi ostrości – inna metoda – pierwszy krok zmiana trybu warstwy
Poprawienie głębi ostrości – inna metoda – pierwszy krok zmiana trybu warstwy

Gdy już masz zmieniony tryb warstwy to pora aby zastosować odpowiedni filtr w Gimp. Wybierz podobnie jak poprzednio Filtry, a następnie Uwydatnianie. Dalej wybierz Wysokie przejście…

Wybranie filtra Wysokie przejście - aby poprawić ostrość obrazu
Wybranie filtra Wysokie przejście – aby poprawić ostrość obrazu

Po wybraniu filtra pora na dobranie parametrów. W tym przypadku opcja zaznaczonego podglądu i podzielonego obrazu niestety wcale nie będzie aż tak bardzo pomocna. Wynika to z faktu, że zaznaczając je zobaczymy warstwę ze zmienionym trybem na Światło liniowe, a nie tą pierwszą – niezmienioną.

Parametry filtra Wysokie przejście
Parametry filtra Wysokie przejście

U mnie zastosowałem następujące parametry – czyli domyślne. Gdy będziesz ustawiał(a) swoje to patrz jak po zmianach wygląda fragment, który chcesz finalnie wyostrzyć (lub całość jeśli tak wolisz).

A teraz skoro jak widać udało się wyostrzyć całe zdjęcie w Gimpie przejdę do użycia narzędzia gumki. Wybiorę je w celu usunięcia fragmentów, które chcę aby pozostały niezmienione (niewyostrzone). Czyli w moim przypadku będzie to wszystko oprócz motyla z pierwszego planu i kwiatka, na którym siedzi.

Udało się wyostrzyć zdjęcie w Gimpie - Efekt finalny filtr Wysokie przejście
Efekt finalny zastosowania filtra Wysokie przejście w celu poprawy ostrości fragmentu zdjęcia

Wyszło w taki sposób. Efekt wydaje mi się całkiem ok. Zachęcam też abyś sam(a) przetestował(a) różne parametry opisanych narzędzi aby w przyszłości jeszcze lepiej dobierać je do swoich potrzeb.

Published inPodstawy GimpWarstwy w Gimp

Be First to Comment

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    dwadzieścia − 17 =