W dzisiejszym krótkim wpisie zajmę się kwestią rozmieszczenia warstwy – umieszczenia jej w punkcie centralnym. Pokażę jak wyśrodkować obiekt w Gimp np. jakiś wklejony obraz, kształt lub warstwę. Wyśrodkowanie może przydać szczególnie wtedy gdy chcemy bardzo precyzyjnie umieścić jakiś nowy obiekt w projekcie graficznym np. tworząc grafikę z elementem w środku. Oczywiście można je też ustawić na oko ;). Ale gdy chcesz aby było idealnie wypośrodkowane to warto użyć odpowiedniego narzędzia zawartego w programie graficznym.
W pierwszej kolejności wybrałem sobie takie zdjęcie, kontrastujące z tym co widać na zewnątrz https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/shallow-focus-photography-zielonych-traw-w-ciagu-dnia-212324/
Wyrównywanie warstwy w Gimpie – wybór narzędzia
Stwierdziłem, że do tego obrazka dorzucę w środku pole w kształcie prostokąta, nieco przezroczyste. Aby to zrobić stworzę najpierw nową warstwę, którą wyśrodkuję. A później użyję kombinacji zaznaczania prostokątnego i wypełniania kubełkiem, np. kolorem białym. Jakbyś nie wiedział(a) jak to zrobić to odsyłam do mojego wpisu na temat podstaw pracy z warstwami. Mam póki co prostokąt mniej więcej wielkości jednej czwartej zdjęcia. Mniej więcej na środku.
Kolejnym krokiem będzie zmniejszenie krycia nowej białej warstwy tak aby była bardziej przezroczysta. O tym jak to zrobić pisałem z kolei w tym wpisie. Już mam zrobiony wpół przezroczysty prostokąt. Teraz pora go jakoś sensownie ustawić w centralnym punkcie. Aby to zrobić w przyborniku przytrzymaj lewy klawisz myszki na narzędziu Przesunięcia, które zapewne będziesz miał(a) domyślnie widoczne. Wyświetli Ci się możliwość wyboru narzędzia. Zamiast Przesunięcia wybierz Wyrównanie.
![Wybór narzędzia wyrównania aby wyśrodkować obiekt lub obraz w Gimp](https://gimpdlazielonych.pl/wp-content/uploads/2021/01/wybor-narzedzia-wyrownania.jpg)
Wyśrodkowanie warstwy – wybór punktu odniesienia i rodzaju wyrównywania
Teraz pora na ustawienie opcji narzędzia wyrównywania. W moim przypadku uznałem że najsensowniej będzie wyśrodkować warstwę z kwadratem według warstwy z obrazem zajmującym cały obszar roboczy. Czyli aby to zrobić wybrałem Odniesienie jako Aktywna warstwa. Być może będziesz miał je ustawione od razu automatycznie. Jeśli nie to po prostu wybierz z listy ten rodzaj odniesienia.
![Opcje narzędzia wyrównania](https://gimpdlazielonych.pl/wp-content/uploads/2021/01/opcje-wyrownywania.jpg)
Następnie trzeba będzie wybrać naszą aktywną warstwę (w moim przypadku to będzie warstwa z łąką). To nic trudnego. Wystarczy w polu warstw kliknąć na wybraną warstwę. Teraz przechodzimy do właściwego wyrównania – w tym wypadku wyśrodkowania.
![Wybór odpowiednich parametrów aby wyśrodkować obiekt lub jakiś obraz w Gimp](https://gimpdlazielonych.pl/wp-content/uploads/2021/01/wysrodkowanie-warstwy.jpg)
Mnie najbardziej będą interesowały środkowe pola w górnej części narzędzia wyrównywania – tzn. ta kolumna wskazana strzałką. Te opcje pozwolą Ci wyrównać środek obiektu według w tym przypadku aktywnej warstwy. Gdy już masz ją wybraną – np. tą z tłem, to powinieneś zobaczyć krzyżyk i „rączkę”. Teraz wystarczy, że klikniesz na obiekt, który chcesz umieścić w centralnym punkcie i skorzystasz ze wskazanych strzałką przycisków.
W ten sposób wyśrodkujesz obiekt w pionie i w poziomie. I jak udało się? U mnie czworobok ładnie się wypośrodkował, ale nie zawsze wszystko wyjdzie tak prosto. Czasem pomocne będzie wykadrowanie warstwy względem jej zawartości. Za chwilę o tym napisze.
Gimp wyśrodkowanie wklejonego obrazu – potencjalne problemy, efekt końcowy
Wymyśliłem sobie że do obszaru roboczego wkleję obrazek, który następnie wyrównam w poziomie do warstwy z jasnym kwadratem. I jednocześnie wstawiony obrazek będzie się trzymał dolnej krawędzi kwadratu. Aby to zrobić najpierw oczywiście wybiorę jakąś dodatkową grafikę. Będzie to ta https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/lewa-reka-osoby-gospodarstwa-zielonych-lisci-roslin-886521/
Następnie po odpowiednim przeskalowaniu, usunięciu tła za pomocą narzędzia różdżki i opcji zaznaczania. O tym jak używać zaznaczania różdżką w celu robienia przezroczystego tła pisałem między innymi w tym wpisie. Zabrałem się za wyśrodkowanie i użycia opcji „Wyrównuje dolną krawędź”. Jednak wystąpił mały problem. Nie dało się odpowiednio wyśrodkować. Dlaczego?
![Umieszczenie na środku dodanego obrazu – problem, konieczne wykadrowanie](https://gimpdlazielonych.pl/wp-content/uploads/2021/01/wysrodkowanie-wklejonego-obrazu-kadrowanie.jpg)
Problemem było to, że po wycięciu kawałka zdjęcia wielkość warstwy była nadal taka sama. Co widać zresztą po obrysie warstwy i podczas jej wyrównywania (kwadraty po bokach). Aby rozwiązać tą kwestię trzeba użyć polecenia z menu Warstwa, a następnie Kadruj do zawartości. W ten sposób dostaniesz wykadrowaną warstwę do granic obrazka.
Efekt jest analogiczny jak w przypadku kadrowania do zawartości całego obrazu – ten aspekt opisałem m. in. tutaj. Teraz można znowu wyśrodkować. Zastosowanie takiego wykadrowania może się przydać również w przypadku dodawania do obrazka kształtów np. czworoboków podobnych do tego, który dodałem wcześniej.
U mnie efekt końcowy wygląda tak:
![Wyśrodkowanie wklejonego zdjęcia – efekt końcowy](https://gimpdlazielonych.pl/wp-content/uploads/2021/01/wysrodkowany-obrazek.jpg)
Jednak postanowiłem trochę zmodyfikować efekt końcowy. Powieliłem warstwę i zmieniłem tryb nowej na Różnica. O tym jak się zmienia tryb warstwy przeczytasz np. we wpisie na temat wyostrzania zdjęć. W efekcie zmiany trybu obrazek w środku zrobił się czarny.
![Wyrównany do środka obrazek – dodatkowy efekt](https://gimpdlazielonych.pl/wp-content/uploads/2021/01/wysrodkowanie-zdjecia-dodatkowy-efekt.jpg)
Można byłoby jeszcze popracować nad tą grafiką aby efekt był ciekawszy. Chciałem pokazać przede wszystkim podstawy korzystania z narzędzia wyrównywania, w szczególności w celu wyśrodkowania obiektów (np. warstw, wklejonych obrazków).
nie działa
Dzień dobry,
Przykro mi że u Pana nie działa. Proszę dokładniej opisać sytuację (w którym miejscu jest problem), może coś uda mi się pomóc,
pozdrawiam